Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | 25kg - 75 kg |
| Usage/Application | idly dosa butter machine |
| Power Consumption | electrical |
| Machine Type | Automatic |
| Application | Grinding |
| Brand | meenakshi engineering industries |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 280 V |
| Power | 3 HP |
| Weight | 250 Kg |
| Material | MS |
| Phase | Single Phase |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Production Capacity(Kg/hr) | 50 KG |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Roasting Time | 20- 30 Miniutes |
| HP Reqd | 2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Take your coffee production to the next level with our advanced coffee roasting machine, engineered for commercial and small-batch roasters. Whether you're a coffee shop owner, artisan roaster, or industrial supplier, this machine ensures consistent, full-bodied roasts with every batch.
Crafted from food-grade stainless steel and equipped with intelligent temperature control, this roaster delivers uniform heat and airflow for precise roast profiling. Suitable for roasting green coffee beans at various levels—from light to dark roasts.
Key Features:
High-Precision Temperature Control – Customize roast profiles for different bean types
Drum Roasting System – Ensures even heat distribution and smooth bean movement
Digital Control Panel – Easy-to-use interface for real-time monitoring
Large & Small Capacity Options – Perfect for cafes, roasteries, or industrial use
Efficient Cooling System – Rapid cooling preserves aroma and flavor
Built for durability and ease of use, our coffee roasting machine helps you create rich, aromatic blends that stand out in a competitive market.
Product Details:
| Production Capacity(Kg/hr) | 200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Roasting Time | 20- 30 Miniutes |
| Country of Origin | Made in India |
Take your coffee production to the next level with our advanced coffee roasting machine, engineered for commercial and small-batch roasters. Whether you're a coffee shop owner, artisan roaster, or industrial supplier, this machine ensures consistent, full-bodied roasts with every batch.
Crafted from food-grade stainless steel and equipped with intelligent temperature control, this roaster delivers uniform heat and airflow for precise roast profiling. Suitable for roasting green coffee beans at various levels—from light to dark roasts.
Key Features:
High-Precision Temperature Control – Customize roast profiles for different bean types
Drum Roasting System – Ensures even heat distribution and smooth bean movement
Digital Control Panel – Easy-to-use interface for real-time monitoring
Large & Small Capacity Options – Perfect for cafes, roasteries, or industrial use
Efficient Cooling System – Rapid cooling preserves aroma and flavor
Built for durability and ease of use, our coffee roasting machine helps you create rich, aromatic blends that stand out in a competitive market.
Product Details:
| Production Capacity(Kg/hr) | 200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Roasting Time | 20- 30 Miniutes |
| Country of Origin | Made in India |
Take your coffee production to the next level with our advanced coffee roasting machine, engineered for commercial and small-batch roasters. Whether you're a coffee shop owner, artisan roaster, or industrial supplier, this machine ensures consistent, full-bodied roasts with every batch.
Crafted from food-grade stainless steel and equipped with intelligent temperature control, this roaster delivers uniform heat and airflow for precise roast profiling. Suitable for roasting green coffee beans at various levels—from light to dark roasts.
Key Features:
High-Precision Temperature Control – Customize roast profiles for different bean types
Drum Roasting System – Ensures even heat distribution and smooth bean movement
Digital Control Panel – Easy-to-use interface for real-time monitoring
Large & Small Capacity Options – Perfect for cafes, roasteries, or industrial use
Efficient Cooling System – Rapid cooling preserves aroma and flavor
Built for durability and ease of use, our coffee roasting machine helps you create rich, aromatic blends that stand out in a competitive market.
Product Details:
| Production Capacity(Kg/hr) | 50 KG |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Roasting Time | 20-30 MINIUTES |
| HP Reqd | 2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Take your coffee production to the next level with our advanced coffee roasting machine, engineered for commercial and small-batch roasters. Whether you're a coffee shop owner, artisan roaster, or industrial supplier, this machine ensures consistent, full-bodied roasts with every batch.
Crafted from food-grade stainless steel and equipped with intelligent temperature control, this roaster delivers uniform heat and airflow for precise roast profiling. Suitable for roasting green coffee beans at various levels—from light to dark roasts.
Key Features:
High-Precision Temperature Control – Customize roast profiles for different bean types
Drum Roasting System – Ensures even heat distribution and smooth bean movement
Digital Control Panel – Easy-to-use interface for real-time monitoring
Large & Small Capacity Options – Perfect for cafes, roasteries, or industrial use
Efficient Cooling System – Rapid cooling preserves aroma and flavor
Built for durability and ease of use, our coffee roasting machine helps you create rich, aromatic blends that stand out in a competitive market.